İSTİKAMETİM UGANDA

(TR) Her sabah uyandığınızda iki seçeneğiniz vardır. Ya tekrar uyuyup bir rüya görmek, ya da uyanıp rüyanızın peşine düşmek. 
Ben her zaman olduğu gibi bu yılda hayallerimin peşinden koşmaya devam edeceğim. Bu yılki rotam Afrika’nın incisi UGANDA. İlk durağım Entebbe, Afrika’nın en büyük gölü Victoriya’ya kıyısı olan ve Tarzan filminin çekimlerinin yapıldığı Kitubulu ormanıyla tanınan Entebbe Uganda’da keşfe başlayacağım ilk yer olacak.
Ardından başkent Kampala’ya yaklaşık 7 saat mesafede yer alan Murchison Falls Ulusal Milli Parkı’nda 3 günlük safari yapmaya gideceğim. Ortasından geçen Nil Nehri tarafından ikiye bölünen park; Zürafa, fil, geyik, aslan, maymun, su aygırı ve leoparları barındırıyor.
Safari sonrası durağım başkent Kampala olacak. Kampala’da 3 gün kalıp rotamı Masaka’ya çevireceğim. Masaka şehri; “Masaka Kids Africana” olarak Dünyaca tanınan Masakalı yetim çocukların barındığı yetim hanenin bulunduğu şehirdir. Hani sosyal medyada sık sık karşılaştığımız dans eden Afrikalı çocuklar var ya işte onları kendi yetim hanelerinde ziyaret edip tam bir günümü onlara ayıracağım. Masaka’ya gelirken önce yol üzerinden geçen kuzey ve güney yarımküreleri birbirinden ayıran Ekvator çizgisini ziyaret edeceğim. Burada Barış Manço’nun 1987’de yaptığı Ekvator deneyini yerinde deneyeceğim.
Masaka’dan sonra ise istikametim Dünyanın en uzun nehri olan Nil Nehri’nin kaynağı Jinja Şehri olacak. Jinja’da 3 gün kalıp Uganda gezimi tamamlayıp tekrar Entebbe Şehrine geri döneceğim.

(NL) Dit jaar ga ik naar Oeganda de parel van Africa. Het startpunt van mijn reis door Uganda is in Entebbe. Entebbe is bekend om zijn grootste meer van Afrika Victoria Lake en Kitubulu bos waar de film werd opgenomen van Tarzan.
Daarna ga ik een driedaagse safari doen in Murchison Falls National Park, ongeveer 7 uur rijden van de hoofdstad Kampala. Het park is in tweeën gedeeld door de rivier Nijl. Tijdens mijn safari kan ik hier giraffen, olifanten, herten, leeuwen, apen, nijlpaarden en luipaarden spotten.
Na Safari vertrek ik naar Kampala waar ik mijn 3 dagen doorbrengt. Hierna ga ik naar richting Masaka. Eerst onderweg op het midden van de wereld Equator lijn op 0 graden zuiderbreedte en noorderbreedte stoppen.
De stad Masaka is een plek die bekend staat om de weeskinderen “Masaka Kids Africana”. Ik ga hier een dagje doorbrengen in Masaka voor de weeskinderen bij hen weeshuis.
Na Masaka is mijn bestemming de stad Jinja bij de bronnen van de Nijl van de langste rivier ter wereld. Na verblijven van 3 dagen in Jinja vertrek ik terug naar Entebbe voor mijn laatste dag in Oeganda door te brengen.

Laat een antwoord achter

Je e-mail adres wordt niet gepubliceerd.

Deze website gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.